Հենրիկ Սիրավյան (1928-2001)
1954 թ.-ից հանրապետական, անդրկովկասյան, համամիութենական և միջազգային ցուցահանդեսների մասնակից (Պորտուգալիա, Դանիա, Արգենտինա, Ֆրանսիա, Ավստրիա, Իտալիա)։
1954-1955 թթ. – Լ. Ա. Դուրնովի գլխավորությամբ նկարիչների խմբի հետ միասին մասնակցել է Էջմիածնի տաճարի որմնանկարների վերականգնման աշխատանքներին։
1958-1966 թթ. – աշխատել է Մ. Սարյանի արվեստանոցում։
Մ. Սարյանի ստեղծագործությունների մոտիվներով և նրա ղեկավարությամբ Գ. Սունդուկյանի անվան թատրոնի ճեմասրահում իրականացրել է «Հայաստան» պաննոն և Հայֆիլհարմոնիայի Փոքր դահլիճի ճեմասրահում՝ «Հայաստան» եռամաս վիտրաժը։
Հետագայում կատարել է մի շարք մոնումենտալ-դեկորատիվ աշխատանքներ. Կոմիտասի թանգարանի գմբեթի ձևավորումը (Էջմիածնի հոգևոր սեմինարիա)՝ նկարիչներ Հ. Հակոբյանի և Ա. Մելքոնյանի հետ համատեղ, «Աղբյուրի մոտ», «Որս» որմնանկարները՝ Հրազդանի Քախսի գյուղի մշակույթի պալատում, «Հայաստան» եռապատկեր պաննոն՝ Հայաստանի Գրողների տան նախագահության  ճեմասրահում, «Բջնիի անցյալն ու ներկան» որմնանկարը՝ Բջնիի մշակույթի պալատի ճեմասրահում, Գլաձորի համալսարանի 700-ամյակի առթիվ Եղեգնաձոր քաղաքի ձևավորումը, «Հայկական երգ» որմնանկարը Հայաստանի Երգչախմբային ընկերության ճեմասրահում և այլն։
1967 թ.-ից միջազգային ցուցահանդես-տոնավաճառներում ձևավորել է հայկական տաղավարները (Դամասկոս, 1967 թ., Ռիո դե Ժանեյրո, 1968 թ., Լագոս, 1974 թ., Բուենոս Այրես, 1976 թ., Լոս Անջելես, 1977 թ., Զագրեբ, 1979 թ., Էքսպո-81, Մոնրեալ, Դելի, 1982 թ., ոսկե շքանշան լավագույն ձևավորման համար, Բարսելոն, 1984 թ., «Գեղեցկության աստվածուհի» մրցանակ, Փարիզ, 1986 թ., Գրան պրի)։
1962 թ.-ից նրա ստեղծագործությունը նշանավորվել է տարբեր պարգևներով, մրցանակներով և այլն (մրցանակ համամիութենական երիտասարդական ցուցահանդեսում, Մոսկվա, 1962 թ., մրցանակ մանկական ամսագրի լավագույն նկարազարդման համար, 1969 թ., «Պիոներ», Երևան, Գերագույն խորհրդի պատվոգիր, 1978 թ., հոբելյանական շքանշան ԽՍՀՄ առևտրա-արդյունաբերական պալատի 50-ամյակի առթիվ, 1982 թ., «Երևան և երևանցիներ» ցուցահանդեսում առաջին մրցանակ, 1985 թ.)։
1977 թ.-ից – ՀԽՍՀ վաստակավոր նկարիչ
1981 թ. – ձևավորեց «Դավիթ Բեկ» օպերան Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի պետական թատրոնում։
1986 թ.-ից — «Ժողովուրդների բարեկամություն» շքանշանի ասպետ։
1993 թ. – Նկարիչների տուն, Երևան
2003 թ. – Նկարիչների տուն, Երևան (հետմահու ցուցահանդես)
2001 թ. – մահացել է Երևանում։
Աշխատանքները գտնվում են Ժամանակակից արվեստի թանգարանում (Երևան), Մոսկվայի, Սանկտ Պետերբուրգի, Կիևի և այլ քաղաքների թանգարաններում և պատկերասրահներում, ինչպես նաև  մի շարք արտասահմանյան երկրների մասնավոր հավաքածուներում։

1928 – Born in Yerevan.
1948-1954 – Studied in the Department of Painting at the Yerevan State Institute of Fine Arts and Theater.
Since 1954 – Participated in republican, Transcaucasian, all-Union, and international exhibitions (Portugal, Denmark, Argentina, France, Austria, Italy).
1954-1955 – Participated in the restoration of murals in the Echmiadzin Cathedral with a group of artists led by L. A. Durnov.
1958-1966 – Worked in the studio of M. Sarian.
Under M. Sarian’s direction and inspired by his works, created the “Armenia” panel in the G. Sundukyan Theater’s foyer and the “Armenia” triptych in the Small Hall of the Armenian Philharmonic.
Later created several monumental-decorative works, including the dome design for the Komitas Museum (Echmiadzin Seminary) in collaboration with artists H. Hakobyan and A. Melkonyan, the murals “By the Spring” and “Hunting” in the Culture Palace of Khachk village in Hrazdan, the “Armenia” triptych in the foyer of the House of Writers, the “Past and Present of Bjni” mural in the Culture Palace of Bjni, the design of the town of Yeghegnadzor for the 700th anniversary of Gladzor University, and the “Armenian Song” mural in the Armenian Choral Society’s foyer, among others.
Since 1967 – Designed Armenian pavilions at international exhibitions (Damascus, 1967; Rio de Janeiro, 1968; Lagos, 1974; Buenos Aires, 1976; Los Angeles, 1977; Zagreb, 1979; Expo-81, Montreal; Delhi, 1982, received the gold medal for best design; Barcelona, 1984, “Goddess of Beauty” award; Paris, 1986, Grand Prix).
Since 1962 – His work has been recognized with various awards and honors, including (All-Union Youth Exhibition award, Moscow, 1962; Best Illustration for Children’s Magazine, 1969; “Pioneer”, Yerevan; Supreme Soviet diploma, 1978; Jubilee Medal for the 50th Anniversary of the USSR Chamber of Commerce and Industry, 1982; First prize at the “Yerevan and Yerevanians” exhibition, 1985).
1977 – Honored Artist of the Armenian SSR.
1981 – Designed the opera “David Bek” at the Alexander Spendiaryan Opera and Ballet Theater.
1986 – Knight of the “Friendship of Peoples” Order.
Solo Exhibitions
1993 – House of Artists, Yerevan.
2003 – House of Artists, Yerevan (posthumous exhibition).
2001 – Passed away in Yerevan.
His works are held in the Contemporary Art Museum (Yerevan), as well as museums and galleries in Moscow, St. Petersburg, Kiev, and other cities, and in various private collections abroad.