Նարինե Առաքելյանը հրավիրում է արտասովոր ճամփորդության՝ իր «Աֆրոդիտեի քարերի կերպարանափոխությունը» անհատական ցուցահանդեսով։ Այս պատմությունն միախառնում է բնությունը, առասպելաբանությունը և թվային նորարարությունը՝ ստեղծելով արվեստի հետաքրքիր նախագիծ, որն առնչվում է նաև ավանդականության հետ :
Այս ցուցահանդեսի հիմքում խորը այլաբանություն է, որը կապում է պատմությունն ու ժամանակակից իրականությունը:
Առաքելյանը ստեղծագործությունների այս շարքի համար ոգեշնչվել է ՙՙԱֆրոդիտեի քարը՚՚ լեգենդից, որը ամուր արմատավորված է հունական դիցաբանության մեջ: Արդյոք այստեղ էր Աֆրոդիտեն լողանում Հեփեստոսի հետ ժամադրություններից հետո, թե՞ այստեղ է նա հանդիպել իր սիրելի Ադոնիսին:
Ցուցահանդեսի կենտրոնական գործողությունը «Aphrodite’s Stone»-ում նկարահանված հմայիչ պերֆորմանսն է, որտեղ Նարինեն ինքը մտնում է ծովի անդունդը և վերածնված դուրս գալիս։ Այս գեղարվեստական ակտը գերազանցում է ժամանակը, կապում անցյալն ու ներկան, և ծառայում է որպես կերպարանափոխության խորհրդանիշ՝ ինչպես նկարչի, այնպես էլ առհասարակ կյանքի:
Աֆրոդիտեի մասին լեգենդի կողմից սրբացված քարերը դառնում են բնության շոշափելի մասունքներ: Նկարչի համար դրանք ծառայում են որպես վերականգնվող ռեսուրս, կտավ՝ արվեստի և տեխնոլոգիայի խաչմերուկը հետազոտելու համար: Այս քարերը նրա մտահղացման մարմնավորումն են՝ բնական աշխարհի և թվային ոլորտի միաձուլում, առասպելի և արդիականության ներդաշնակության ձոն:
Նարինե Առաքելյանի ստեղծագործական ուղին գենդերային ինքնության սոցիալական մեկնաբանություն և ուսումնասիրություն է: Պերֆորմանսի , ինստալացիայի, գեղանկարչության, քանդակի, վիդեո արվեստի և բնապահպանական արվեստի միջոցով նա իր ձայնն է տալիս սոցիալական արդարությանը:
«Աֆրոդիտեի քարերի կերպարանափոխությունը» ցուցահանդեսը մարտահրավեր է նետում մեր պատկերացումներին՝ հրավիրելով մեզ խորհելու առասպելի մնայուն ուժի, տեխնոլոգիայի անսահման ներուժի և արվեստի փոխակերպիչ բնույթի մասին:

The Metamorphosis of Aphrodite’s Stones: Narine Arakelyan’s Journey from Mythology to the Metaverse
Narine Arakelyan invites you on an extraordinary journey with her solo exhibition, “The Metamorphosis of Aphrodite’s Stones.” This story blends nature, mythology, and digital innovation, creating an intriguing art project that also engages with tradition. At the heart of this exhibition is…
Narine Arakelyan invites you on an extraordinary journey with her solo exhibition, “The Metamorphosis of Aphrodite’s Stones.” This story blends nature, mythology, and digital innovation, creating an intriguing art project that also engages with tradition.
At the heart of this exhibition is a deep allegory that links history with contemporary reality. Arakelyan has drawn inspiration for this series from the legend of “Aphrodite’s Stone,” which is firmly rooted in Greek mythology. Was this the place where Aphrodite bathed after her meetings with Hephaestus, or where she met her beloved Adonis?
The central feature of the exhibition is a captivating performance filmed in “Aphrodite’s Stone,” where Narine herself enters the depths of the sea and emerges reborn. This artistic act transcends time, connecting the past and the present, and serves as a symbol of metamorphosis, both for the artist and for life in general.
The stones sanctified by the Aphrodite legend become tangible relics of nature. For the artist, they serve as a renewable resource and a canvas to explore the intersection of art and technology. These stones embody her vision— a fusion of the natural world and the digital realm, and a tribute to the harmony of myth and modernity.
Narine Arakelyan’s creative path involves a social commentary and exploration of gender identity. Through performance, installation, painting, sculpture, video art, and environmental art, she gives voice to social justice.
“The Metamorphosis of Aphrodite’s Stones” challenges our perceptions, inviting us to reflect on the enduring power of myth, the limitless potential of technology, and the transformative nature of art.