Րաֆֆի Դավթյան (Իրան-Հայաստան)
Րաֆֆի Դավթյանի «Մարդու դռներ» խորագրով նախագիծը ներառում է տարածության մեջ ինստալացված, բազմակի պատկերավորությամբ ներկայացված ֆոտո-ֆիգուրներ-մարդկային մարմիններ: Մարմնական ֆիգուրատիվության տարածությունն այս նախագծում բեմականացված է որպես այլաբանական «հանրային ոլորտ», որտեղ գեղարվեստական արտահայտության միջոցով ոչ միայն վերակենդանացվում է սեռի դիսկուրսը, այլև վերաակտուալացվում է սեռային բացառման, համակարգային ճնշումների երևույթը: Ինստալացիան վերածվում է ֆիգուրների «բազմության» մակետի, որոնք «գենդերային անհանգստությամբ» համակված, տեսարժան պոռթկման մեջ ներկայացնում են սեփական սուբյեկտիվությամբ տոգորվածության տեսարանը: Անհանգստացնող դինամիկայի մեջ բեմադրված` յուրաքանչյուր ֆիգուր երևութանում է որպես որոշակի կերպարի կրողը, որոշակի պերսոնաժի, որին կարևոր է «տարբեր», «այլ», «ուրիշ» ու «տարօրինակ» սուբյեկտիվության շարքը դասել, և մարմինները դառնում են մաքուր նշան, մշակութային և սոցիալական դաշտի նշանակող:
Արվեստագետը, ֆիգուրների չնշանակված, չկարգավորված համադասավորության ժեստով ասես ձգտում է բացարձակ ազատությունների ինչ-որ մի «անարխիական» տարածության` որպես աշխույժ վազքի` ճնշումների ու ենթարկումների սահմաններից դուրս գտնվող բաց դաշտի փոխաբերության: Մինչդեռ նախագիծը երթուղիներ է փնտրում և հարցադրում է կապանքների մեջ առնող ինչ-որ վարչական-նորմատիվային պայմանականությունից ազատվելու հնարավորության միտքը, ճնշման «կենտրոնը» ծանրօրեն կախված է յուրաքանչյուր մարմնի վրա:
Յուրաքանչյուր առանձին ինքնության կրողները, որոնց թիվը նախագծում փոքր չէ, իրենց վրա կրում են տիրական հետերոսեռական օրենքի` ֆալոցենտրիզմի բեռը: Յուրաքանչյուր ֆոտո-ֆիգուր սեփական սեռական օրգաններին է սեղմել տեղական դիտողի համար տարօրինակ մի առարկա` դռան մեխանիկական մետաղյա «քուբեհ» (բառը պարսկերեն նշանակում է այն, ինչով խփում, թակում են): Անցյալում քուբեհները Իրանում ունեին ազդանշան տալու, հյուրի գալստյան մասին տեղեկացնելու նշանակություն. դրանք օգտագործվում էին դռները թակելու համար: Քուբեհներն օգտագործում էին նաև սեռային տարբերակման համար. յուրաքանչյուր դռան թակիչ ոճավորված էր ֆալոսի կամ հեշտոցի նմանությամբ: Իրանում դրանք դրվում էին մասնավոր և հանրային հաստատությունների դռների ու դարպասների վրա: Թեև տեխնոլոգիական նորարարությունների ներդրմամբ դրանք գործնականում կորցրել են իրենց կիրառական նշանակությունը` քուբեհներն այժմ էլ ներկա են երկրի հասարակական համատեքստում` ի սեր պահպանողական ծեսերի և գենդերային նախապաշարմունքներով, կարծրատիպերով լի սովորույթների: Սեռային քուբեհները երկրում սկսեցին կիրառվել Իսլամի տարածման հետ: Սեռային տարբերակման այդ խորհրդանիշները թակելիս տարբեր ձայնային ազդանշաններ են հանում. արականը` ցածր և խուլ, իգականը` բարձր և զնգուն: Հյուրընկալողները հնչող ձայնի բնույթից տեղեկանում էին հյուրի սեռական պատկանելության մասին: Եթե այցելուն կին էր, ապա դռան մոտ նրան դիմավորում էր նույն սեռի ներկայացուցիչը և ընդհակառակը: Մյուս կողմից, եթե հյուրընկալողներն իմանում էին անծանոթ տղամարդու գալստյան մասին, ապա տան կանայք պարտավոր էին ծածկվել ոտքից գլուխ…
Քուբեհների`որպես սեռի տարբերակման գործիքի օգտագործման իմացաբանական էֆեկտը նախագծում ստանում է այսպիսի տեսք` կենսաբանական սեռը ենթարկվում է սոցիալական և մշակութային կարգին, սեռային տարբերակումը նախորդում է սոցիալականին և անխուսափելիորեն կախված է սոցիալականից` հղելով ստորակարգության բարձրագույն կետին`«հետերոսեռական օրենքին», որի ներսում, ինչպես համարում է Ջ. Բաթլերը, սուբյեկտիվությունը պերֆորմատիվ է և թատերականացված ձևով վերարտադրում է այդ հետերոսեռական օրենքի տիրական սոցիալական նորմերը: Մարմինը չի սահմանափակվում ֆիզիկականով, ֆիզիկական մարմնի ավարտը դուռ է բացում դեպի սոցիալականը:
Պարսկական քուբեհների օգտագործմամբ` արվեստագետը չի փորձում «տեղայնացնել» խնդիրը: Մարմնի, սեռականության, սուբյեկտիվության մասին ներկայացված «պատմությունը», մեծ հաշվով, ուղղված է դեպի վերազգայինը, համընդհանրականը: Սեռի խնդիրը Րաֆֆի Դավթյանի համար հրատապներից մեկն է` հատկապես հաշվի առնելով արվեստագետի կենսագրական գործոնը և այն երկրի (Իրան) համատեքստը, որտեղ նա ծնվել և ապրում է:
Ինստալացիայի տարածությունը վերածվում է մի շրջանակի, որտեղ «գենդերային անհանգստությունը» ցանկանում է խախտել տրված աշխարհակարգը և հիերարխիայի անսասան հետևողականությունը: Նախագիծը ճնշող կենտրոնից «փախուստի» ու ճնշումների դեմ պայքարի մասին է, նաև` հրավիրում է խորհել իշխող դիսկուրսը սասանող տարակենտրոնացման երթուղիների ու շեմերի շուրջ:
16+
Րաֆֆի Դավթյանը ծնվել է 1971թ. Սպահանում (Իրան), բայց որպես արվեստագետ ձևավորվել է Երևանում, ուր տեղափոխվել է 1996-ին: 2003թ. նա ավարտել է Երևանի Գեղարվեստի ակադեմիայի քանդակագործության բաժինը՝ ստանալով մագիստրոսի կոչում:
Տարիների ընթացքում Րաֆֆի Դավթյանի մոտ նաև հետաքրքրություն առաջացավ փորձարարական լուսանկարչության նկատմամբ՝ ծնելով մեծ թվով լուսանկարչական գործեր, որոնց կենտրոնական թեման մարդու մարմինն է և սոցիալական կյանքի հետ նրա բազմատեսակ հարաբերությունները: Լայն առումով՝ Րաֆֆի արվեստագետի աշխատանքը կարելի է բնութագրել որպես տարբեր բնագավառների երկխոսություն ավանդական գեղարվեստական պրակտիկաների հետ, դրանց ներսում և դրանց դեմ:
Րաֆֆի Դավթյանի արվեստագիտական կարիերայի համար հատկապես վճռական եղավ 2007 թվականը, երբ սկիզբ առավ նրա բեղմնավոր գործակցությունը համադրող, արվեստի քննադատ, Արվեստի և մշակութային ուսումնասիրությունների լաբորատորիայի նախագահ Սուսաննա Գյուլամիրյանի հետ: Այս գործակցությունը հետագա տարիներին վերածվեց մեծաքանակ նախագծերի շարքի, որի մեկնակետը Րաֆֆիի առաջին գենդերային նախագիծն էր՝ «Մարդու դռներ»-ը:
Թեհրան վերադառնալուց հետո Դավթյանի աշխատանքում տեղի ունեցավ տեղաշարժ: Նրան հետաքրքրում էր ավելի լայն կենսաքաղաքական պարադիգմը, դրա ներգործությունը մարդու մարմնի վրա և ճյուղավորումներն ու դիսկուրսային տնտեսությունը իրանական համատեքստում: Այս տեսանկյունից տիպական էր նրա քաղաքական արվեստի նախագիծը՝ «Հրեշտակի հնարավորությունը», որ նա ներկայացրեց 2011-ին Շարժայի միջազգային բիենալեում (նախագծի համադրող` Սուսաննա Գյուլամիրյան): Ազդվելով Ջ. Ագամբենի՝ homo sacer ժամանակակից սահմանումից և այն հարցերից, որ նա տալիս է օրենքի բնույթի և իշխանության միջև փոխհարաբերության մասին, Րաֆֆին ստեղծում է աշխատանքներ, որոնք բերում են Ագամբենի հարցերը իշխանության ու կրոնի միջև փոխհարաբերությունների և այն մեխանիզմների հետազոտության դաշտ, որտեղ կրոնը ծառայում է որպես լեգիտիմացման մեկնակետ իշխանության համար:
Րաֆֆի Դավթյանն ունեցել է 4 անհատական ցուցահանդես և մասնակցել 21 խմբակային ցուցադրության: 2004թ. նա ճանաչվել է «Միջազգային լուսանկարչական մրցանակներ» մրցույթի (Կալիֆորնիա, ԱՄՆ) հաղթող:
Ցուցադրությունը իրականցվում է Kvinna til Kvinna հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ:
Շնորհակալություն Երևանի Ժամանակակից արվեստի թանգարանի տնօրինությանը նախագիծը հյուրընկալելու համար:
Փառատոնի շրջանակում իրականացված արվեստագիտական աշխատանքները ներկայացնում են 1990-ականներից մինչև մեր օրերը ընկած ժամանակաշրջանը, քանզի ֆեմինիստական շրջանակներում տեղի ունեցած վերջին քննարկումները ընդգծում են անցյալի ստեղծագործական վերամշակումների քաղաքական կարևորությունը՝ հատկապես այն թեմաների համար, որոնք ավանդաբար մարգինալացվել են: Հետևաբար, ցուցադրությունների հետահայաց բնույթը փառատոնի ու պատմական ուսումնասիրության տեսքով խթան կդառնա այնպիսի արխիվի ստեղծման համար, որը կներառի ոչ միայն կանանց, ֆեմինիստական արվեստի ու քննադատության պատմագրությունը, այլև ակտիվիստական շարժման՝ դիտված ֆեմինիստական և քվիր տեսանկյուններից:

Raffi Davtyan (Iran-Armenia)
Raffi Davtyan’s project, titled “Human Doors,” features photo-figurative installations of human body figures in space. This bodily figurativeness is staged as an alternative “public sphere,” where through artistic expression, both the discourse on gender is revived and the phenomena of gender exclusion and systemic oppression are re-actualized. The installation transforms into a model of figures in “multiplicity,” depicting scenes imbued with subjective experiences and “gender anxiety.” Each figure appears as a bearer of a certain character, a persona focused on categorizing “different,” “other,” “strange” subjectivities, turning bodies into pure signs and markers in the cultural and social field.
The artist, through the gesture of the unmarked, unordered arrangement of figures, seems to strive for an “anarchic” space of absolute freedoms, a metaphor for an open field beyond the constraints of pressures and subjugations. While the project searches for paths and questions the possibility of freeing oneself from administrative-normative conventions, the “center of oppression” remains heavily dependent on each body.
Each bearer of individual identity, not insignificantly represented in the project, bears the burden of patriarchal heteronormative laws, such as phallocentrism. Each photo-figure presses a strange object for local viewers, a mechanical metal “kube” (the Persian word means something used to knock or hit). In the past, kubes in Iran served to signal and announce the arrival of guests; they were used to knock on doors. Kubes were also used for gender differentiation, each door knocker styled to resemble a phallus or vagina. In Iran, these were placed on private and public institutions’ doors and gates. Although technological innovations have rendered them practically obsolete, kubes remain present in the country’s social context, reflecting conservative customs and gender biases. Gender kubes began to be used with the spread of Islam. These symbols of gender differentiation produce different sound signals when knocked: male ones are low and muffled, female ones are high and ringing. Hosts would learn about the guest’s gender from the nature of the sound. If the visitor was a woman, she would be welcomed by someone of the same gender; otherwise, if the hosts knew of a male visitor, the women of the house would be required to cover themselves from head to toe.
In the project, the epistemological effect of using kubes as a tool for gender differentiation appears as follows: biological sex is subjected to social and cultural order, gender differentiation precedes the social, and is inevitably dependent on the social, leading to the highest point of subordination — “heteronormative law,” within which, as Judith Butler posits, subjectivity is performative and theatrically reproduces the dominant social norms of heteronormativity. The body is not confined to the physical; the end of the physical body opens a door to the social.
By using Persian kubes, the artist does not attempt to “localize” the issue. The “story” presented about body, sexuality, and subjectivity is largely directed towards the transnational, universal. The issue of gender is one of Raffi Davtyan’s pressing concerns, especially given the artist’s biographical factor and the country (Iran) in which he was born and lives.
The installation space transforms into a framework where “gender anxiety” seeks to disrupt the given world order and the steadfast hierarchy. The project is about escaping from and combating the center of oppression and pressures, and invites reflection on paths and thresholds that undermine the dominant discourse.
16+
Raffi Davtyan was born in 1971 in Isfahan (Iran) but developed as an artist in Yerevan, where he moved in 1996. In 2003, he graduated from the Sculpture Department of the Yerevan Academy of Fine Arts with a master’s degree.
Over the years, Raffi Davtyan also developed an interest in experimental photography, producing numerous photographic works with the human body and its multifaceted relations to social life as the central theme. Broadly speaking, Raffi’s artistic work can be characterized as a dialogue between various fields with traditional artistic practices, within and against them.
The year 2007 was particularly decisive for Raffi Davtyan’s artistic career when he began a fruitful collaboration with curator and art critic Susanna Ghulamiry, President of the Art and Cultural Studies Laboratory. This collaboration evolved into a series of major projects, starting with Raffi’s first gender project, “Human Doors.”
After returning to Tehran, Davtyan’s work shifted to exploring the broader biopolitical paradigm, its impact on the human body, and its discursive economy within the Iranian context. His political art project “The Angel’s Possibility,” presented at the Sharjah International Biennale in 2011 (project curator: Susanna Ghulamiry), was particularly typical of this perspective. Influenced by Giorgio Agamben’s contemporary definition of homo sacer and his questions about the nature of law and power, Raffi creates works that delve into the issues of power-religion relationships and the mechanisms where religion serves as a legitimization point for power.
Raffi Davtyan has had 4 solo exhibitions and participated in 21 group exhibitions. In 2004, he was recognized as a winner of the “International Photography Awards” competition (California, USA).
The exhibition is made possible with the financial support of the Kvinna til Kvinna Foundation. Thanks to the management of the Contemporary Art Museum of Yerevan for hosting the project. The art works realized within the framework of the festival span from the 1990s to the present, as recent feminist discussions emphasize the political importance of past creative reconstructions, especially on themes traditionally marginalized. Therefore, the retrospective nature of the exhibitions will contribute to the creation of an archive that includes not only the history of women’s, feminist art and criticism but also the activist movement from feminist and queer perspectives.