2020թ․ սեպտեմբերի 26-27-ին Ժամանակակից արվեստի թանգարանը, Եվրոպական ժառանգության օրեր միջոցառման շրջանակներում, որն այս տարի անցկացվում է «Ժառանգություն և կրթություն․ ցկյանս ուսումնառություն» խորագրի ներքո, ներկայացնում է “The Bunker Art Group”-ի առցանց նախագիծը։
Այս տարի Երևանի Ժամանակակից արվեստի թանգարանը մեծ ցուցահանդեսով պետք է նշեր “The Bunker Art Group”-ի 30 ամյակը։ Հասկանալի պատճառներով միջոցառումը չկայացավ, ուստի անդրադառնում ենք նախագծին առցանց ֆորմատով։
The Bunker Art Group-ը նախկին Խորհրդային Միության այլախոհ արվեստագետների թիմ է: Նրանց արվեստը նույնքան յուրահատուկ է, որքան իրենք ` արվեստագետները: Ձևավորվելով Խորհրդային Հայաստանում՝ խումբն այսօր դարձել է միջազգային։
“The Bunker Art Group”-ի առաջին սերնդի ներկայացուցիչների աշխատանքները դեռևս 30 տարի առաջ գնահատվեցին արվեստաբան Հենրիկ Իգիթյանի կողմից և ընդգրկվեցին Երևանի Ժամանակակից արվեստի թանգարանի մշտական հավաքածուի մեջ և մինչ օրս կազմում են մշտական ցուցադրության մաս։
Այսօր Bunker-ը տարածվում է՝ բացելով իր դռները նոր հնարավորությունների և նոր սերնդի առջև։ Խմբում ընդգրկված են նաև բանաստեղծներ, երաժիշտներ, գրողներ և այլն:
Առցանց նախագիծը ներառում է լուսանկարներ, տեսանյութեր, հարցազրույցներ, որոնք լուսաբանում են Bunker -ի խորհրդային, հետխորհրդային, ինչպես նաև խմբավորման նոր սերնդի գործունեությունը։
Հարցազրույցները վարում է նկարչուհի/համադրող, Bunker Group-ի անդամ Լարիսա Պիլինսկին (ռուսերեն լեզվով)։

On September 26-27, 2020, the Contemporary Art Museum will present an online project by “The Bunker Art Group” as part of the European Heritage Days, which this year are held under the theme “Heritage and Education: Lifelong Learning.” This year, the Contemporary…
This year, the Contemporary Art Museum in Yerevan was set to celebrate the 30th anniversary of “The Bunker Art Group” with a major exhibition. Due to understandable reasons, the event could not take place, so we are turning to the project in an online format.
The Bunker Art Group is a team of dissenting artists from the former Soviet Union. Their art is as unique as they are as artists. Formed in Soviet Armenia, the group has since become international.
Works by the first generation of “The Bunker Art Group” were valued by art critic Henrik Igitian 30 years ago and were included in the permanent collection of the Contemporary Art Museum in Yerevan, where they continue to be a part of the permanent display.
Today, Bunker continues to expand, opening its doors to new opportunities and new generations. The group now also includes poets, musicians, writers, and more.
The online project features photographs, videos, and interviews that highlight the Soviet, post-Soviet, and contemporary activities of Bunker’s new generation.