Կարլո Մոնտարսոլո․ Լույս, Ձայն, Գույն
ՀՀ-ում Իտալիայի դեսպանատունը և Երևանի Ժամանակակից արվեստի թանգարանը սիրով հրավիրում են Ձեզ ճանաչված իտալացի նկարիչ Կարլո Մոնտարսոլոի (1922-2005) "Լույսը, հնչյունը և գույնը" խորագիրը կրող անհատական ցուցահանդեսի բացմանը։ Իտալացի նկարիչ Կարլո…
ՀՀ-ում Իտալիայի դեսպանատունը և Երևանի Ժամանակակից արվեստի թանգարանը սիրով հրավիրում են Ձեզ ճանաչված իտալացի նկարիչ Կարլո Մոնտարսոլոի (1922-2005) “Լույսը, հնչյունը և գույնը” խորագիրը կրող անհատական ցուցահանդեսի բացմանը։
Իտալացի նկարիչ Կարլո Մոնտարսոլոյի (1922-2005) աշխատանքները կցուցադրվեն Երեւանի Ժամանակակից արվեստի թանգարանում հունվարի 15-ից փետրվարի 29-ը
Բացումը չորեքշաբթի հունվարի 15-ին, ժամը 16։00-ին
Իտալացի նկարիչ Կարլո Մոնտարսոլոյի աշխատանքները շարունակում են շրջել ամբողջ աշխարհով, հրավիրելով հանրության ուշադրությունը ետպատերազմյան Իտալիայի ճանաչված նկարիչներից մեկի արվեստին։
“Associazione Montarsolo”-ի պահոցներից ընտրված 30 աշխատանքները ներկայացնում են նկարչի ստեղծագործության տարբեր ժամանակաշրջանները, առանձնակի ուշադրություն դարձնելով իր կողմից լույսի օգտագործման հատուկ եղանակին։ Ցուցահանդեսը ներառում է արվեստագետի հարուստ ժառանգության բազմազանությունը սկսած 1960-ականների շրջանից (երկրաչափություն և լույս), բնության թեմաներից (ծով, հրաբուխ և այլն), 1970-ականների «Նշաններ և ձայներ» շարքից մինչև վերջին շրջանը, ուր նկարիչը իր համար բացահայտում է ստեղծագործության ահռելի մեծ աշխարհը։ Հենց այդ շրջանին է պատկանում այս ցուցահանդեսի համար որպես նշանաբան ընտրված «Փշրված ասուպ», 2003 թվականի աշխատանքը։ Ստեղծագործական վերջին շրջանը առավել շեշտելու համար ցուցահանդեսի բացումը կուղորդվի նշված աշխատանքի պրոեկցիայով։
Ներկայացված կտավներից մի քանիսը հատուկ ճանաչման են արժանացել ինչպես ազգային, այնպես էլ միջազգային մակարդակներով։ Դրանցից են՝ «Մերկը Վեզուվի վրա» (1958) և «Հաստատման պարտադիր բնույթը», որը 1972 թվականին Հռոմում անցկացված ազգային քվադրիենալեին արժանացել է հատուկ մրցանակին։
Այս ցուցահանդեսի համար պատրաստվել է պատկերագիրք, որի համադրողն է Ջորջիո Այնիզոլան, ով կներկայացնի նկարչին ցուցահանդեսի բացման արարողությանը։
Ցուցահանդեսը կազմակերպված է “Associazione Montarsolo”-ի կողմից, Հայաստանում Իտալիայի դեսպանատան աջակցությամբ, Երևանի Ժամանակակից արվեստի թանգարանի հետ համագործակցությամբ և Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարարության հավհանու ներքո։ Տեխնիկական հովանավոր՝ Italia Cargo։
*
Կարլո Մոնտարսոլոն (1922-2005) ծնվել է Մարմորեում (Թերնի) և մեծացել Պորտիչիում (Նեապոլ)։ Սկսել է նկարել 16 տարեկանից ոգեշնչվելով շրջապատող բնությունից, Վեզուվից և Միջերկրական ծովից։ 1960-ականների ընթացքում նա բերում է Նեապոլ անալիտիկ կուբիզմի իր փորձը։ Նկարչական միջոցների արվեստագետի զուտ ինքնատիպ օգտագործումը և լույսի նկատմամբ հատուկ ուշադրությունը դարձրեցին իրեն ետպատերազմյան Իտալիայի աբստրակտ ոճի մեջ աշխատող ճանաչված նկարիչներից մեկը։ Նրան երբեք չի հետաքրքրել հատուկ ոճի ձևավորումը, նկարիչը ավելի հակված էր էքսպրեսիվ սինթեզին, որը արտահայտում էր իր ճկուն և բազմակողմանի անհատականությունը։ Նա միշտ բաց էր նորարարությանը, բայց միևնույն ժամանակ հավատարիմ էր ավանդույթներին։ Մոնտարսոլոն իր նկարչական գործունեության ընթացքում մասնակցել է մեծաքանակ հեղինակավոր ցուցադրությունների և արժանացել բազմաթիվ մրցանակների, որը հնարավորություն ստեղծեց նկարչի համար ներկայացնելու Իտալիան Մելբուրնում, Սիդնեյում և Նյու Յորքում։ Արվեստագետի աշխատանքները կարելի է տեսնել Իտալիայի և Իտալիայից դուրս գտնվող հեղինակավոր թանգարաններում, 20-րդ դարի իտալական արվեստի Collezione Farnesina հավաքածոյում և այլն։
Իր երկարատև գործունեության ընթացքում նա աչքի է ընկել նաև որպես արվեստի ջատագով․ 1975 թվականից ի վեր Կարլո Մոնտարսոլոն հաճախ հրավիրվել է Իտալիայի արվեստի ինստիտուտներ դասախոսության, ինչպես նաև Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկա և Եվրոպա ժամանակակից արվեստի կոնֆերանսներին և սեմինարներին մասնակցելու համար։
Նկարչի մահից հետո իր արվեստը ներկայացնելու պատիվը տրվել է իր որդուն՝ Ֆեդերիկո Ռոմանելլի Մոնտարսոլոյին, որը կազմակերպելով իր հոր ցուցահանդեսները Իտալիայում և արտերկրում շարունակում է ներկայացնել հանրությանը իտալական արվեստը։

The works of the Italian artist Carlo Montarsolo (1922-2005) will be exhibited at the Yerevan Museum of Contemporary Art from January 15 to February 29. Opening Wednesday January 15 at 4:00 p.m The works of Italian artist Carlo Montarsolo continue to travel around the world, drawing public attention to the art of one of the most recognized artists of post-war Italy.
The 30 works selected from the vaults of "Associazione Montarsolo" represent different periods of the artist's work, paying special attention to his special way of using light.
The exhibition covers the diversity of the artist's rich heritage, starting from the 1960s period (geometry and light), nature themes (sea, volcano, etc.), the 1970s "Signs and Voices" series, to the last period, where the artist discovers for himself the huge world of creativity.
It is to that period that the 2003 work "Shattered Asup" chosen as the motto for this exhibition belongs.
In order to emphasize the last creative period more, the opening of the exhibition will be accompanied by a projection of the said work.
Some of the presented paintings have received special recognition at both national and international levels.
Among them are The Merc on Vesuvius (1958) and The Mandatory Nature of Approval, which won a special prize at the National Quadrennial in Rome in 1972.
A picture book has been prepared for this exhibition, curated by Giorgio Ainizola, who will present the artist at the opening ceremony of the exhibition.
The exhibition is organized by "Associazione Montarsolo", with the support of the Italian Embassy in Armenia, in cooperation with the Yerevan Museum of Contemporary Art and under the auspices of the Italian Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation.
Technical sponsor: Italia Cargo.
* Carlo Montarsolo (1922-2005) was born in Marmore (Terni) and grew up in Portici (Naples).
He started painting at the age of 16, inspired by the surrounding nature, Vesuvius and the Mediterranean Sea.
During the 1960s, he brought his experience of analytical cubism to Naples.
The artist's purely original use of painting mediums and special attention to light made him one of the most recognized artists working in the abstract style of post-war Italy.
He was never interested in creating a specific style, the artist was more inclined to expressive synthesis, which expressed his flexible and versatile personality.
He was always open to innovation, but at the same time he was loyal to tradition.
During his painting career, Montarsolo participated in numerous prestigious exhibitions and won many awards, which created an opportunity for the artist to represent Italy in Melbourne, Sydney and New York.
The artist's works can be seen in prestigious museums in Italy and outside Italy, in the Collezione Farnesina collection of Italian art of the 20th century, etc.
During his long career, he also stood out as a supporter of art. Since 1975, Carlo Montarsolo has been frequently invited to lecture at art institutes in Italy, as well as to participate in contemporary art conferences and seminars in North and South America and Europe.
After the artist's death, the honor of presenting his art was given to his son, Federico Romanelli Montarsolo, who, organizing his father's exhibitions in Italy and abroad, continues to present Italian art to the public.