Սամվել Կարապետյան – Հիշատակի օրեր
Հրավիրում ենք ձեզ հուշարձանագետ, պատմաբան, բանահավաք, քարտեզագիր՝ Սամվել Կարապետյանի հիշատակին նվիրված ցուցահանդեսին։
Սամվել Կարապետյանը ծնվել է 1961 թ․ հուլիսի 30-ին։ 1978-ին ավարտել է Երևանի Միսաք Մանուշյանի անվան թիվ 48 դպրոցը։ 1975թ․ թվականից ի վեր ճամփորդել է Հայկական ԽՍՀ տարածքով բնությունը ուսումնասիրելու նպատակով, իսկ 1978 թվականից սկսած լուսանկարում, չափում և նկարագրում էր հայկական հուշարձանները ամբողջ պատմական Հայաստանի տարածքով։ Երեք տասնամյակի ընթացքում հետազոտել և ցուցակագրել է պատմական Հայաստանի հայ ճարտարապետության հազարավոր նմուշներ։ Նա ուսումնասիրել է ոչ միայն Հայաստանի տարածքի, այլ նաև արտերկրում գտնվող հայկական հուշարձանները: Հեղինակել է բազմաթիվ արժեքավոր գրքեր և աշխատություններ, այդ թվում՝ ՀՃՈՒ գիտական ուսումնասիրություններ, Հայաստանի պատմություն հատորյակներ, առանձին գրքեր և պարբերականներ:

Samvel Karapetyan – Days of Remembrance
Invitation to the Exhibition in Memory of Samvel Karapetyan We invite you to the exhibition dedicated to the memory of Samvel Karapetyan, a monumentologist, historian, folklorist, and cartographer. Samvel Karapetyan was born on July 30, 1961. He graduated from the Misisak Manushyan…
Invitation to the Exhibition in Memory of Samvel Karapetyan
We invite you to the exhibition dedicated to the memory of Samvel Karapetyan, a monumentologist, historian, folklorist, and cartographer.
Samvel Karapetyan was born on July 30, 1961. He graduated from the Misisak Manushyan Secondary School No. 48 in Yerevan in 1978. Since 1975, he traveled across the territory of the Armenian SSR to study its nature, and from 1978 onwards, he photographed, measured, and described Armenian monuments throughout historical Armenia. Over three decades, he researched and cataloged thousands of examples of historical Armenian architecture. He studied not only the monuments within Armenia but also those located abroad. He authored numerous valuable books and works, including scientific studies on Armenian monuments, historical volumes on Armenian history, as well as separate books and periodicals.