«Սուրբ Հոգու թռչունը» – Քրիստինա Օգանեզզ
Երևանի Ժամանակակից արվեստի թանգարանը սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 3-ը կհյուրընկալի նկարչուհի Քրիստինա Օգանեզզի (Kristina Oganezz) «Սուրբ Հոգու թռչունը» արտ նախագիծը: «Սուրբ Հոգու թռչունն» իր բնույթով յուրատեսակ ցուցահանդես-քարոզ է, ինչն էլ ավելի յուրահատուկ է դարձնում այս իրադարձությունը:
Իր տեսակով բացառիկ այս նախագիծը նպատակ ունի խթանել, որ յուրաքանչյուր քրիստոնյա ճանաչի Աստծուն Աստվածաշնչի միջոցով և Նոր Կտակարանը դարձնի իր սեղանի գիրքը՝ ընթերցելով, սերտելով ու հավատով լցվելով առ Աստված։
«Մի օր Աստծուն հարցրեցի. «Ի՞նչ ես ուզում, որ ես անեմ Քեզ համար: Ինչպե՞ս կարող եմ ծառայել Քեզ ինձ շնորհված տաղանդով»: Ծնվեց նոր գաղափար նկարների նոր հավաքածուի վերաբերյալ և հավատում եմ, որ հենց Սուրբ Հոգին հուշեց ինձ այս նախագիծը իրականություն դարձնել։ Գաղափարն այն է, որ սև կտավի վրա ոսկե թռչնատառերով նկարել եմ միայն Աստվածաշնչի գլուխների և տողերի անվանումները: Տառերն ու նշանները օգտագործվել են հին հայկական այբուբենից և զարդանախշերից՝ «թռչնատառեր»-ից»,- պատմում է հայ նկարչուհին:
Ի դեպ, հայկական թռչնատառերը և նրանց մշակութային արտահայտությունները ներառված են 2019-ին UNESCO-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցուցակում:
Առաջին անգամ հանրությունը ականատես կլինի ոչ միայն թռչնատառերի, այլև թռչնաթվերի: Նշենք, որ Քրիստինա Օգանեզզը թռչնաթվերի ստեղծման գաղափարի հեղինակն է։ Թռչնաթվերն առաջին անգամ կներկայացվեն հենց այս արտ նախագծի շրջանակում՝ դառնալով հայկական մշակույթի ինքնատիպ զարդերը։
«Սուրբ Հոգու թռչունը» արտ նախագծի համադրողն է հայտնի արտ համադրող, արվեստի քննադատ Ջուզեպե Ուսանի դ՛Էսկոբարը:
Հայաստանում ծնված նկարչուհի Քրիստինա Օգանեզզն արվեստի աշխարհ մուտք գործեց ընդամենը 3 տարեկանում՝ հաճախելով Հենրիկ Իգիթյանի անվան գեղագիտության ազգային կենտրոն։ Որպես տաղանդավոր երեխա՝ մանուկ հասակում մասնակցել է բազում ցուցահանդեսների։
Դեռահասության շրջանում շարունակել է նկարել, այնուհետև նաև սովորել գրաֆիկ դիզայն և լուսանկարչություն։ Արվեստի մասնավոր դասեր է վերցրել հայ հայտնի արվեստագետներից՝ էլ ավելի կատարելագործելու սեփական նկարչական հմտությունները։ Հայ նկարիչը նաև լեզվաբանի և տնտեսագետի կրթություն ունի։
Քրիստինա Օգանեզզն Արվեստագետների միջազգային միության (Էստոնիա) անդամ է, նաև Հայաստանի նկարիչների միության պատվավոր անդամ:
Հայ արվեստագետը հանդես է եկել անհատական և խմբակային ցուցահանդեսներով Հայաստանում և երկրի սահմաններից դուրս:
Նրա աշխատանքները զետեղված են անձնական, պետական և թանգարանային հավաքածուներում: Մասնավորապես՝ Օգանեզզի գործերից կարելի է գտնել Երևանի պատմության թանգարանում:
2020 թ. Օգանեզզը Միլանում (Իտալիա) արժանացել է Ֆրիդա Կալոյի անվան մրցանակի՝ Շառլ Ազնավուրի դիմանկարի համար:
Տեղեկացնենք, որ ցուցահանդեսի բացման պաշտոնական արարողությունը տեղի կունենա սեպտեմբերի 30-ին, ժամը 18:30:

“The Bird of the Holy Spirit” – Kristina Oganezz’s Solo Exhibition
The Contemporary Art Museum of Yerevan will host Kristina Oganezz’s solo project “The Bird of the Holy Spirit” from September 30 to October 3. This project is a unique exhibition-campaign that aims to inspire every Christian to recognize God through the Bible…
The Contemporary Art Museum of Yerevan will host Kristina Oganezz’s solo project “The Bird of the Holy Spirit” from September 30 to October 3. This project is a unique exhibition-campaign that aims to inspire every Christian to recognize God through the Bible and make the New Testament their daily reading book, immersing themselves in faith and devotion to God.
“This idea was born when I asked God, ‘What do You want me to do for You? How can I serve You with the talent You have given me?’ I believe it was the Holy Spirit who inspired me to make this project a reality. The concept involves painting the titles of chapters and verses from the Bible in golden ‘bird letters’ on a black canvas. These letters and symbols are derived from the ancient Armenian alphabet and decorative motifs—’bird letters,'” explains the artist.
Notably, Armenian bird letters and their cultural expressions have been included in UNESCO’s representative list of the Intangible Cultural Heritage of Humanity since 2019. For the first time, the public will see not only the bird letters but also bird numerals, a concept created by Kristina Oganezz. These bird numerals will make their debut within the framework of this project, showcasing unique ornaments of Armenian culture.
The exhibition “The Bird of the Holy Spirit” is curated by the renowned art curator and critic Giuseppe Usani d’Escobar.
Born in Armenia, Kristina Oganezz entered the art world at just three years old by attending the Henrik Igityan National Center for Fine Arts. As a talented child, she participated in numerous exhibitions. During her teenage years, she continued painting and later studied graphic design and photography. She has taken private art lessons from well-known Armenian artists to further refine her painting skills. In addition to her art education, she has a background in linguistics and economics.
Kristina Oganezz is a member of the International Association of Artists (Estonia) and an honorary member of the Armenian Union of Artists. She has showcased her work in solo and group exhibitions both in Armenia and internationally. Her artworks are featured in private, state, and museum collections, including the History Museum of Yerevan. In 2020, she received the Frida Kahlo Award in Milan, Italy, for her portrait of Charles Aznavour.