ԱԽՍԱՐ ՄՈՒՐԻԵՎ – MAGNIFIQUE VOYAGE, ou l’HISTOIRE D’UN HOMME
Ժամանակակից գեղանկարիչ Ախսար Մուրիևի MANIFIQUE VOYAGE, ou l'HISTOIRE D'UN HOMME (ֆրանսերենից թարգմանված՝ «Հոյակապ ճանապարհորդություն, կամ մեկ մարդու Պատմություն») խորագիրը կրող անհատական ցուցահանդեսը:
Ցուցահանդեսը պատմում է քնարական հերոսի ստեղծագործական ուղու մասին, որն արտացոլված է գեղանկարչական կտավներում: Այն բացահայտում է հեղինակի տեսակետը սեփական ճանապարհորդությունների վերաբերյալ՝ իր անձնական պատմությունների միջոցով։
Ֆրանսերեն լեզուն փոխհարաբերություններ է կառուցում Ախսար Մուրիևի ստեղծագործությունների և Մարսել Պրուստի մտորումների և նրա «Կորուսյալ ժամանակի որոնումներում» magnum opus-ի հերոսների միջև՝ ընդգծելով ցուցահանդեսի փիլիսոփայական բովանդակությունն ու նոստալգիկ ինտոնացիան: Կրկնակի խորագիրն ընդգծում է ցուցահանդեսի դուալիստական համատեքստը, այն պատմում է «մեկ մարդու պատմությունը», որը դառնում է ինքը՝ դիտողը։
Ցուցահանդեսին կներկայացվեն Ախսար Մուրիևի 2023-2024 թվականներին ստեղծած աշխատանքները, այդ թվում այնպիսի կտավներ և մեծածավալ եռապատկերներ, ինչպիսիք են «Հոյակապ ճանապարհորդություն», «Արևային պար», «Ընտանեկան դիմանկար ինտերիերում» և «Դինամիկ կոմպոզիցիա երեք մասից»։ Ցուցահանդեսային տարածքում այս աշխատանքները միավոված են վառ ամբողջության մեջ, նրանց պատկերներն ու իմաստները մտնում են գունեղ երկխոսության մեջ՝ միասին ստեղծելով մեկ հուզիչ կոմպոզիցիա:
Ցուցահանդեսի համադրողն Անտոն Լևախինն է, ով առաջին անգամ չէ, որ համագործակցում է Ժամանակակից արվեստի թանգարանի հետ, նա նաև աջակցել է 2024 թ. Վենետիկի 60-րդ բիենալեի Հայաստանի տաղավարի կազմակերպիչներին: Ցուցահանդեսի պաշտոնական բացումը տեղի կունենա ս.թ. սեպտեմբերի 5-ին, ժամը՝ 18:00-ին, Երևանի ժամանակակից արվեստի թանգարանում (Երևան, Մաշտոց 7): Մուտքը՝ հրավիրատոմսերով:
ԱԽՍԱՐ ՄՈՒՐԻԵՎ
Ախսար Մուրիևը ծնվել է Վլադիկավկազում և բարձրագույն գեղարվեստական կրթություն է ստացել տեղի Նորաձևության և դիզայնի ինստիտուտում: 2004թ.-ից Ախսար Մուրիևը սկսում է աշխատել նորաձևության ոլորտում, Բենետոն ընկերությունում նրա տաղանդը նկատում է կոնգլոմերատի հիմնադիր և հայտնի իտալացի կոլեկցիոներ Լուչանո Բենետոնը։ 2013թ.-ից նկարիչը սկսում է համագործակցել Անտոն Լևախինի հետ և մասնակցում է մի շարք միջազգային մշակութային նախագծերում: Միևնույն ժամանակ Մուրիևը դասավանդում է՝ իր փորձը փոխանցելով երիտասարդ տաղանդավոր նկարիչներին և դիզայներներին գրաֆիկայի, գեղարվեստական ձևավորման և կոմպոզիցիայի կուրսում։
2017 թվականին Ախսար Մուրիևն ընդունվում է Հռոմի Հայրապետական Գրիգորյան համալսարան և մասնակցում է Կոլիզեումի, Հռոմեական ֆորումի և Պալատինյան բլուրի հնագիտական այգու պեղումներին: Իտալիայում նկարիչն ուսումնասիրում է կրոնական գեղանկարչություն, միջնադարի և Վերածննդի արվեստը, առանձնահատուկ հետաքրքրությամբ ուսումնասիրում է վաղ քրիստոնեական եկեղեցու հարուստ մշակութային ժառանգությունը և աշխատում է գրաֆիկական և գեղանկարչական աշխատանքների ստեղծման վրա։
ԱՆՏՈՆ ԼԵՎԱԽԻՆ
Անտոն Լևախինը Կազանի պետական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետի շրջանավարտ է: Մի քանի տարի հաջողությամբ աշխատելով միջազգային ֆինանսական հաստատություններում՝ նա հիմնեց A&A Worldwide ընկերությունը և ամբողջությամբ տրվեց իր հիմնական հետաքրքրությանը՝ արվեստին: Իտալիայում անցկացրած տարիները, Հռոմի Ֆրանսիական ակադեմիայում նկարչության դասերի այցելությունը (Villa Medici, Académie de France à Rome) զգալիորեն ընդլայնել են նրա ստեղծագործական հնարավորությունները: 2015թ. Անտոն Լևախինի աշխատանքները ներկայացվել են Մոսկվայի ժամանակակից արվեստի թանգարանում՝ Վլադիսլավ Մամիշև-Մոնրոյի հետահայաց ցուցահանդեսի շրջանակում:
Անտոն Լևախինը բազում երաժշտական նախագծերի հեղինակ է, միջազգային փառատոների և հեռուստանախագծերի հիմնադիր: Ռուսաստանի Մեծ թատրոնի պատմական բեմում 2022 թվականի հուլիսին ներկայացվել է Վոլֆգանգ Ամադեուս Մոցարտի «Դոն Ժուան կամ Պատժված անառակը» օպերայի բեմադրությունը, որտեղ Անտոն Լևախինը հանդես է եկել որպես գեղարվեստական ղեկավար:
Երկար տարիներ է, ինչ Լևախինը համագործակցում է առաջատար նկարիչների և միջազգային հաստատություների հետ, ժամանակակից արվեստի խոշորագույն համաշխարհային ֆորումում՝ Վենետիկի բիենալեում իրականացնում է ցուցահանդեսային նախագծեր, որոնք արժանանում են բարձր գնահատանքի:

The solo exhibition of contemporary painter Akhsar Muriyev entitled MANIFIQUE VOYAGE, ou l'HISTOIRE D'UN HOMME (translated from French: "Magnificent Voyage, or the Story of One Man").
The exhibition tells about the creative path of the lyrical hero, which is reflected in the paintings.
It reveals the author's perspective on his own travels through his personal stories. The French language builds relationships between the works of Akhsar Muriev and the reflections of Marcel Proust and the characters of his magnum opus In Search of Lost Time, emphasizing the philosophical content and nostalgic intonation of the exhibition.
The double title emphasizes the dualistic context of the exhibition, it tells "the story of one person" who becomes the viewer himself. The exhibition will present works created by Akhsar Muriev in 2023-2024, including such paintings and large-scale triptychs as "Magnificent Journey", "Sun Dance", "Family Portrait in the Interior" and "Dynamic Composition in Three Parts". In the exhibition space, these works are united in a vivid whole, their images and meanings enter into a colorful dialogue, together creating one exciting composition.
The curator of the exhibition is Anton Levakhin, who is not the first time collaborating with the Museum of Modern Art, he also supported the 2024
To the organizers of the Armenian pavilion at the 60th Venice Biennale.
The official opening of the exhibition will take place this year.
on September 5, at 18:00, at the Yerevan Museum of Modern Art (Yerevan, Mashtots 7).
Admission by invitation.
The exhibition will be open for visitors in 2024.
Akhsar Muriev Akhsar Muriev was born in Vladikavkaz and received a higher art education at the local Institute of Fashion and Design.
Since 2004, Akhsar Muriyev has been working in the fashion industry, his talent was noticed by the founder of the conglomerate and famous Italian collector Luciano Benetton in the Benetton company. Since 2013, the artist begins to cooperate with Anton Levakhin and participates in a number of international cultural projects.
At the same time, Muriev teaches, passing on his experience to young talented artists and designers in the course of graphics, art design and composition. In 2017, Akhsar Muriyev entered the Pontifical Gregorian University of Rome and participated in the excavations of the Colosseum, the Roman Forum and the Palatine Hill Archaeological Park.
In Italy, the artist studies religious painting, the art of the Middle Ages and the Renaissance, with particular interest studies the rich cultural heritage of the early Christian Church and works on the creation of graphic and pictorial works. ANTON LEVAKHIN Anton Levakhin is a graduate of the Faculty of Law of Kazan State University.
After several years of successful work in international financial institutions, he founded the company A&A Worldwide and devoted himself fully to his main interest, art.
The years spent in Italy, visiting painting classes at the French Academy in Rome (Villa Medici, Académie de France à Rome) significantly expanded his creative possibilities.
2015
Anton Levakhin's works were presented at the Moscow Museum of Modern Art as part of the Vladislav Mamyshev-Monroe retrospective exhibition.
Anton Levakhin is the author of many musical projects, founder of international festivals and television projects.
On the historical stage of the Bolshoi Theater of Russia, in July 2022, the performance of the opera "Don Juan or the Punished Prodigal" by Wolfgang Amadeus Mozart was presented, where Anton Levakhin acted as the artistic director.
Levakhin has been collaborating with leading artists and international institutions for many years, carrying out highly acclaimed exhibition projects at the largest world forum of contemporary art, the Venice Biennale.